Portál pro vhodné uveřejnění používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto Portálu s tím souhlasíte. Další informace

Váš prohlížeč byl detekován jako unknown . Pro bezchybnou funkčnost tohoto Portálu je vyžadován některý z následujících prohlížečů:

Vláda odmítla povinný NEN

Výpis systémových zpráv

Na středečním zasedání vlády byl projednáván návrh Ministerstva pro místní rozvoj na zavedení povinnosti pro centrální úřady státu používat povinně národní elektronický nástroj NEN. Vláda odmítla předkládanou variantu MMR na zavedení povinnosti od 1. 7. 2017 a odložila tuto povinnosti minimálně o rok. Problém tedy bude řešit až nová vláda, která se určitě k tomuto tématu vrátí.

Co znamená toto usnesení pro zadavatele?

Pro zadavatele je to dobrá zpráva, neboť zůstává volnost volby jakéhokoliv certifikovaného elektronického nástroje (E-ZAK, PVU, Gemin). Je možné dále používat i stávající elektronická tržiště. Využití NEN je nadále jen dobrovolné.

Měst a obcí se tento problém vůbec netýká, vláda může vydávat pouze usnesení ve vztahu k centrálním státním orgánům. Pokud by mělo dojít k nějaké změně povinnosti pro tuto skupinu, musel by se změnit zákon.

Všech zadavatelů se ale dotkne plošné zavedení elektronické komunikace, které je zakotveno v zákoně 134/2016 Sb. a které je povinné od 18. října 2018. K tomuto datu musí mít všichni zadavatelé elektronický nástroj a veškerá komunikace (i u probíhajících zakázek) musí být vedena elektronicky.