Výpis systémových zpráv
Pozor na necertifikované profily zadavatelů
V rámci provedeného průzkumu vyžívání profilů zadavatele bylo zjištěno, že řada profilů je provozována na necertifikovaných nástrojích některých konkurenčních platforem.
Více o rizicích pro zadavatele využívajícího necertifikovaného profil zadavatele dle zákona č. 134/2016 Sb. a vyhlášky č. 260/2016 Sb., naleznete zde.
Výsledky průzkumu poskytování profilů zadavatele jednotlivými portály
S potěšením Vám můžeme oznámit, že do roku 2014 vstoupil Portál pro vhodné uveřejnění veřejných zakázek jako nejpoužívanější profil zadavatele na trhu.
Zdrojem dat pro analýzu byly registrované profily v oficiálním Věstníku veřejných zakázek, provozovaným Ministerstvem pro místní rozvoj.
Srovnání funkcí profilů zadavatele mezi jednotlivými portály
Dále bychom vám rádi představili srovnání hlavních funkcí nejpoužívanějších* profilů zadavatele.
*Poskytovatelé, kteří provozují alespoň 10% z celkového počtu 9629 profilů.
Tabulka (PDF | 33 KB)
Rizika využívání necertifikovaného profilu zadavatele pro zadavatele
Při elektronickém zadávání veřejných zakázek musí být použity elektronické nástroje, které odpovídají požadavkům zákona č. 134/2016 Sb. , o veřejných zakázkách a prováděcích předpisů - především vyhlášky č. 260/2016 Sb., kterou se stanoví podrobnější podmínky týkající se elektronických nástrojů a úkonů učiněných elektronicky při zadávání veřejných zakázek a podrobnosti týkající se certifikátu shody
Splnění požadavků na elektronický nástroj lze vždy prokázat certifikátem shody, který vydal subjekt posuzování shody akreditovaný Českým institutem pro akreditaci o.p.s.
Žádost o vydání certifikátu shody podává žadatel certifikačnímu orgánu. Žadatel prokazuje v žádosti a následném certifikačním auditu shodu elektronického nástroje s požadavky stanovenými právními předpisy ve vztahu k funkcionalitě elektronického nástroje a ve vztahu k prostředí, v němž je elektronický nástroj provozován. Nedílnou součástí vydaného certifikátu je příloha, ve které je uveden rozsah certifikace shody. V případě, že zadavatel má za to, že shodu elektronického nástroje dostatečně prokazuje jiným dokumentem či „certifikátem“ vydaným jiným subjektem než shora uvedeným certifikačním orgánem, hrozí riziko potenciálních problémů v případě nutnosti prokázání shody.
Pro potřeby daného zadávacího řízení lze splnění požadavků stanovených zákonem o veřejných zakázkách prokázat i jiným způsobem ( např. znaleckým posudkem); skutečnosti jsou však prokazovány pouze k datu zpracování dokumentu a pro dané zadávací řízení.
Závěrem tedy je, že pro zadavatele je rozhodně nejvýhodnější využít již certifikovaný elektronický nástroj a vyhnout se tak případným komplikacím při dodatečném prokazování shody (znalcem či jiným dokumentem), které může být finančně náročnější a navíc nezaručuje kladný výsledek.
Většina zodpovědných provozovatelů elektronický nástrojů uvádí informace o své certifikaci přímo na svých stránkách. Zda je konkrétní nástroj certifikován lze rovněž ověřit na následujících stránkách.
Další oficiální informační zdroje: